Dowiedz się więcej

Akademicki Związek Sportowy

Tradycja AZS

 

Akademicki Związek Sportowy został założony już w 1909 roku w Krakowie, natomiast po I wojnie światowej jego działalność została poszerzona i włączono kolejne miasta z oddziałami AZS (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Lublin). Z każdą dekadą sportowa działalność akademicka zyskiwała na wartości, a przez wprowadzanie nowych dyscyplin sportowych do swoich zajęć, zwracała na siebie uwagę znacznej ilości osób, które chciały zaangażować się w sport akademicki. Ciekawostką jest, że w 2017 roku AZS został uznany za najlepszą organizacje sportu akademickiego na świecie!

 

Znane osoby

 

O tym jak ważna jest działalność Akademickiego Związku Sportowego świadczy fakt, że w polskiej reprezentacji narodowej znajdują się zawodnicy z uczelnianych klubów sportowych i stanowią oni aż 25 % tego składu! Znane osobowości wywodzące się z grona akademickich zawodników to między innymi Marek Kolbowicz, Konrad Wasilewski, Adam Korol, Justyna Kowalczyk, Otylia Jędrzejczak, Szymon Ziółkowski czy Tomasz Majewski, a byli oni wielokrotnie nagradzani na najważniejszych zawodach na arenie międzynarodowej.

 

Osiągniecia ZUT w AMP

 

Zawodnicy reprezentujący naszą uczelnię odnoszą sukcesy w takich dyscyplinach jak piłka nożna, pływanie, koszykówka, tenis, siatkówka i wielu innych. Warto wspomnieć, że Akademickie Mistrzostwa Polski odbywają się raz do roku w każdej z dyscyplin objętej działaniem związku AZS i jest to okazja do spróbowania swoich sił z najlepszymi studentami-sportowcami z całego kraju. Najlepsi zawodnicy w danym sporcie i w danych konkurencjach są nagradzane medalami, dyplomami, a często również małymi upominkami.

 

Stypendium i znajomości

 

Jednakże to nie jedyne korzyści z odnoszenia sukcesów w akademickim sporcie. Osiągnięcia zarówno na zawodach ogólnopolskich jak i tych wojewódzkich mogą przyczynić się do zdobycia stypendium sportowo-naukowego przyznawanego przez uczelnię. Jest to dobra okazja, żeby powiększyć wynik punktowy średniej naukowej o dodatkowe punkty poprawiające naszą pozycję w rankingu studentów ubiegających się o stypendium. Drugą ogromną zaletą bycia w środowisku sportu akademickiego jest możliwość spotkania osób o podobnych zainteresowaniach związanych ze sportem. Nawiązywanie nowych znajomości może przerodzić się w zdobycie nowych przyjaciół, którzy będą dla nas wsparciem.